________________________
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
recipiente de:
8 l, 13 l, 15 l, 17 l, ,19 l, 31 l
prețul uleiului este de două ori mai mare decât prețul oțetului (1)
clientul a cumpărat de aceeași sumă ulei și oțet (2)
Din (1) și (2)=> clientul a cumpărat oțet de două ori mai mult decât ulei.
Au fost golite 5 recipiente => două erau cu ulei și 3 cu oțet.
ulei: 13+15=28 (litri)
oțet: 8+17+31=56 (litri)
A rămas neatins recipientul de 19 l.
28 litri *x=84 lei => x=84lei:28 litri
x=3 lei / litru de ulei
un litru ulei costă 3 lei=> un litru oțet costă 3/2 lei
(13+15)*3=28*3=84 (lei)
(8+17+31)*3/2=56*3/2=84 (lei)
Newton13:
multumesc mult
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă