Fizică, întrebare adresată de danubolea72, 8 ani în urmă

0 cărămidă are dimensiunile de 20x10x5cm.Ştiind că densitatea cărămizii este de1800kg/m³, să se afle: volumul cărămizii,masa ei şi greutatea acestei cărămizi.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
1

Răspuns:  V = 0,001 m³

                 masa = 1,8 kg

                 Greutatea = 18 Newton

Explicație:

Caramida respectiva este un paralelipiped .

Volumul paralelipipedului = Lungime x latime x inaltime

V = L x l x h = 20 cm x 10 cm x 5 cm = 1000 cm³ = 1 dm³ = 0,001 m³

am aflat volumul, stim densitatea, aflam masa

ρ = m : V => m = ρV = 1800 kg/m³ x 0,001 m³ = 1,8 kg

Greutatea este forța cu care Pamantul atrage corpul

G = mg

      m = 1,8 kg

       g ≈ 10 N/kg

G = mg = 1,8 kg x 10 N/kg = 18 N

Alte întrebări interesante