1. 12,046 x 10la puterea 23 atomi se gasesc in (Ak=39)
2. Cate g de Mg sunt continute in 2 kmoli de Mg(A=24)
Va rog ajutati-ma
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Conform legii lui Avogadro
1 mol atomi K...........6,022*10^23 atomi
x............................12,046*10^23 atomi
x = 2 moli K
n = m/M
M K = 39 g/mol
m = 39*2 = 78 g K
2
2 kmoli = 2000 moli
n = m/M
M = 24 g/mol
m = 24*2000 = 48000 g Mg
1 mol atomi K...........6,022*10^23 atomi
x............................12,046*10^23 atomi
x = 2 moli K
n = m/M
M K = 39 g/mol
m = 39*2 = 78 g K
2
2 kmoli = 2000 moli
n = m/M
M = 24 g/mol
m = 24*2000 = 48000 g Mg
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă