1.6. Calculează masa varului nestins (CaO), care poate fi obţinută la descom- punerea a 400 kg de calcar (CaCO3), dacă s-a degajat dioxid de carbon (CO₂) cu masa de 176 kg.PLZ
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Masa oxidului de calciu, CaO (g) se afla prin calcul stoechiometric, aplicat la ecuatia chimica de descompunere a carbonatului de calciu,CaCO3, si cu ajutorul cantitatii de CO2 - 176 kg.
CaCO3 = CaO + CO2
In calculul stoechiometric intra substantele pure; 400 kg calcar, nu intra in acest calcul, fiindca calcarul este un amestec dintre CaCO3 si impuritati. Nu se da in enunt, continutul de CaCO3.
Calcul de masa CaO, X, kg
M CaO = masa moleculara= 56 Kg/kmol
M CO2 = masa moleculara= 44 kg/ kmol
. X, kg. 176 Kg
CaCO3 = CaO + CO2
56 kg/kmol. 44 kg/kmol
X = 56 .176 kg / 44 = 224 kg CaO pur
R 224 kg CaO pur
2008mihaela15:
❤️❤️♥️
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Religie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă