1. 6 kg de mere costa 21 de lei. Cat costa 9 kg de mere de acelasi fel
2. 11 m de stofa costa 1705 lei. Cat costa 5 m de stofa de acceasi calitate
3.O roata face 144 rotatii in 6 minute .In cate minute face 432 de rotii
Dau coroană va rog rezolvatii
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
6kg.....21 lei
9 kg ....x x=9*21 supra 6 => x= 31.5 lei
11m...1705
5m....x x=5*1705 supra 11 => x= 775 lei
144 rotatii...6 min
432 rotatii...x x=432*6 supra 144 => x=18 min
9 kg ....x x=9*21 supra 6 => x= 31.5 lei
11m...1705
5m....x x=5*1705 supra 11 => x= 775 lei
144 rotatii...6 min
432 rotatii...x x=432*6 supra 144 => x=18 min
Răspuns de
1
2. 11.....1705
5.....x
rezulta ca x = 5x1705 supra 11, simplifici si iti da 775 lei.
3. 144.....6
432....x
rezulta ca x =432×6supra 144, simplifici si iti da 18..
1. 6....21
9....x
rezulta ca x = 9x21 supra 6, simplifici si iti da 31,5 ...
Sper ca te-am ajutat!
5.....x
rezulta ca x = 5x1705 supra 11, simplifici si iti da 775 lei.
3. 144.....6
432....x
rezulta ca x =432×6supra 144, simplifici si iti da 18..
1. 6....21
9....x
rezulta ca x = 9x21 supra 6, simplifici si iti da 31,5 ...
Sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă