1.Afla numarul necunoscut:
a:9=38 93:b=3 c:8=86
2. catul a 2 numere este 17.Impartitorul este sfertul numarului 84.Afla deimpartitul
3.5kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3kg de rosii.
Cat costa 8kg de rosii?
4.Alex aste elev in clasa a |||-a.Doreste sa citeasca enciclopedie ,,Tainele Pamantului'',intr-o sapt.Si-a propus sa citeasca in fiecare zi acelasi nr de pagini , dar a observat ca duminica ca trebui sa citeasca cu 4 pagini mai mult.
Cate pagini v-a citi Alex vineri? Dar duminica?
RAPID!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
1) a÷9=38, a=38×9, a=342
93÷b=3, b=3×93, b=31
c÷8=86, c=86×8, c=688
2) d:21=17
d=21×17
d=357
3) 5kg-3kg= 2kg de rosii
2kg rosii= 16 lei
1)Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei/kg
2)Cat costa 8 kg de rosii?
8kg x8 = 64 lei.
93÷b=3, b=3×93, b=31
c÷8=86, c=86×8, c=688
2) d:21=17
d=21×17
d=357
3) 5kg-3kg= 2kg de rosii
2kg rosii= 16 lei
1)Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei/kg
2)Cat costa 8 kg de rosii?
8kg x8 = 64 lei.
mategabriel05:
Mersi mult!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă