Chimie, întrebare adresată de ionutborea, 8 ani în urmă

1. calculati cantitatea de substante la acid sulfuric daca masa substantei este egala cu 392 g

2. calculeaza cantitatea de substanta la fosfat de calciu daca se stie ca masa este egala cu 930 g
Varog ! dau 5 stele + coroana​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
0

Răspuns:

Explicație:

1.

m=392g H21SO4

n=?

n= m : M

MH2 SO4= 2 + 32 + 4.16=98------> 98g/moli

n= 392g : 98g/moli = 4moli H2SO4

2.

m= 930g Ca3(PO4)2

n=?

M= 3.40 + 2.31 + 8.16=310-----> 310g/moli

n= 930g : 310g/moli = 3moli Ca3 (PO4)2

Alte întrebări interesante