Chimie, întrebare adresată de patrascurebeca, 9 ani în urmă

1 Calculaţi masa de apă în care trebuie barbotaţi 67,2 l de acid clorhidric (c.n.), pentru a se obţine o soluţie cu concentraţia 9%.
2 Serul fiziologic este o soluţie apoasă de NaCl cu concentraţia 0,9%. Ce cantitate de apă, respectiv de sare sunt necesare pentru a obţine 5 kg de ser fiziologic? Ce cantitate de sare se introduce în organism la injectarea a 400 g ser fiziologic?
3 Câte grame de piatră vânătă şi ce volum de apă sunt necesare pentru a prepara 1 kg de soluţie cu concentraţia procentuală 10% în raport cu substanţa anhidră? Se dau: ACu = 64; AS = 32; AO = 16; AH = 1.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
5

1)

n = masa / M.moleculara = V / Vm (volumul molar = 22,4 L in c.n.)

=> m / M.moleculara = V /Vm => m = M.molec. x V / Vm

M.moleculara HCl = 36,5 g/mol

=> m = 36,5 x 67,2 / 22,4 = 109,5 g HCl = md

ms = md + m.apa

c% = 9%

c% = md x 100 / ms => ms = md x 100 / c% = 109,5 x 100 / 9 = 1216,67 g

=> m.apa = ms - md = 1216,67 - 109,5 = 1107,17 g apa

2)

c% = 0,9%

ms = 5 kg

c% = md x 100 / ms => md = ms x c% / 100 = 5 x 0,9 / 100 =0,045 kg NaCl sau 45 g NaCl)

ms ser = 400 g

=> daca la 100 g ser ...........avem............0,9 g NaCl

             la 400 g ser introducem  .............. x g = 3,6 g NaCl

3)

piatra vanata = CuSO4*5H2O si are M.moleculara = 160 + 90 = 250 g/mol

anhidru = CuSO4 si are M.moleculara = 160 g/mol

ms = 1000 g (1 kg)

c% = 10%

=> md = ms x c% / 100 => md = 1000 x 10 / 100 = 100 g CuSO4 anhidru

daca la 250 g CuSO4*5H2O ....... avem............ 160 g CuSO4 anhidru

     cata a g CuSO4*5H2O  .... vom avea...... la  100 g CuSO4 anhidru

=> a = 156,25 g cristalohidrat piatra vanata

1000 g sol - a = m.apa = 1000 - 156,25 = 843,75 g apa

Alte întrebări interesante