1)Calculeaza compozitia procentuala a substantei compuse, folosind informatiile din imaginea alaturata [Este o cutie pe care scrie 11.11% H si mai jos "? % O"]
2.)Sulful formeaza cu dioxidul doi compusi.Raporturile lor de masa sunt 1:1 si 2:3.Determina forumulele chimice ale celor doi compusi.Stabileste compozitia lor procentuala pe baza raportului de masa.Verifica rezultatele, folosind metoda bazata pe masa moleculara.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
16
1.procentul de O este 88,89.
transform raportul de mase in raport molar
n= m/A--> n,H:n,O= 11,11/1 : 88,89/16=11,11 /5,55
impart la cel mai mic = 2 : 1--- > H2O
2.mS: mO=1:1
nS:nO= 1/32 : 1/16, impart la cel mai mic,
= 1 : 2-------> SO2
M,SO2= (32gS+32gO)mol=63g/mol
63gSO2..........32gS.........32gO
100g.................X................Y.....................calculeaza !!!!!
SAU
(1+1)gSO2.........1gS........1gO
100g...................X...............Y.....................calculeaza !!!!
urmareste acest rationament si aplica-l la celalalt oxid al sulfului
transform raportul de mase in raport molar
n= m/A--> n,H:n,O= 11,11/1 : 88,89/16=11,11 /5,55
impart la cel mai mic = 2 : 1--- > H2O
2.mS: mO=1:1
nS:nO= 1/32 : 1/16, impart la cel mai mic,
= 1 : 2-------> SO2
M,SO2= (32gS+32gO)mol=63g/mol
63gSO2..........32gS.........32gO
100g.................X................Y.....................calculeaza !!!!!
SAU
(1+1)gSO2.........1gS........1gO
100g...................X...............Y.....................calculeaza !!!!
urmareste acest rationament si aplica-l la celalalt oxid al sulfului
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Religie,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă