Chimie, întrebare adresată de Mitu1414, 9 ani în urmă

1. Cati moli sunt cuprinsi in
a) 4 Kg calciu?
b) 100 g aluminiu
c) 3,9 g K(potasiu)
d) 1 Kg carbon


Ajutor, dau coroana

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
1

se aplica formula  : n= m :M           in care n=nr .moli ; m=masa subst.[g]

                                                           M=masa molara [ g/mol ]

  n= m : M

4 kg=4000g Ca

n=4000g : 40 g/moli=100 moli Ca

n=100g : 27 g/moli=3,7 moli Al

n=3,9g : 39 g/moli=0,1 moli K

n=1000g : 12g/moli=83,3 moli C


Mitu1414: mersiii
Răspuns de LiveForHelp
0

Ai rezolvarea mai joooooooooooooos

Anexe:
Alte întrebări interesante