Chimie, întrebare adresată de ioanadeni97, 10 ani în urmă

1.Ce cantitate de solutie de KOH de concentratie 0,1M si densitate 1,05 g/cm3 reacţioneaza complet cu 200g soluţie de FeCl3 de concentraţie 1,635%?
2. Ce volum de soluţie de H2SO4 de concentraţie 2M reacţioneaza total cu 530g de soluţie de Na2CO3 de concentratie 10%?


ioanadeni97: Încă puţin ajutor !
ioanadeni97: 1. Se amesteca 400g soluţie 20% de CuCl2 cu 600ml apă şi cu 80g CuCl2 . Află concentratia procentuala a soluţiei finale şi concentratia molara a soluţiei finale (q=1,08g/cm3)
ioanadeni97: 2. Peste 760cm3 soluţie 1,8M H2SO4 (q=1,12g/cm3) se adaugă 300ml apă. Află concentratia procentuala şi molara a soluţiei finale.
ioanadeni97: 3. Ce cantitate de carbune în 20% impuritati poate reduce 1 tonă Fe2O3?
ioanadeni97: 4. Pt obţinerea unei tone fosfat trisodic se folosesc solutii de NaOH 3M şi respectiv H3PO4 2,4M. Află volumele solutiilor reactante folosite
Sudoku95: 1)md1=400*20/100=80g CuCl2;md final = 80+80=160 g;ms final = 400+600=1000 g solutie => c% = 160/1000 * 100 = 16%
Sudoku95: tot la 1)cM=c%*ro*10/masa molara CuCl2 = 16*1,08*10/135 = 1,28M
Sudoku95: 2)md H2SO4 = 0.76*1.8*98=134 g H2SO4;ms = md+m apa = 134+300 = 434 g solutie => c% = 134/434 * 100 = 30,876% si cM = c%*ro*10/masa molara H2SO4=30,876*1,12*10/98=3,5287 M
Sudoku95: 3)3 C + Fe2O3 ---> 2 Fe + 3 CO => 3*12 g C.......160 g Fe2O3 si x tone C.......1 tona Fe2O3 x = 0,225 tone C = 225 kg C puritatea=masa pura/masa impura * 100 => masa impura = 225/20*100 = 1125 kg carbune
Sudoku95: 4)3 NaOH + H3PO4 ---> Na3PO4 + 3 H2O 164 g Na3PO4.......3*40 g NaOH.....98 g H3PO4 si 1 tona Na3PO4...........x tone NaOH........y tone H3PO4 x = 0,731 tone = 731 kg NaOH = 18,275 kmoli = 18275 moli NaOH => V NaOH = 18275/3 = 6091,66 l NaOH = 6,09166 m cubi NaOH y = 0,5975 tone = 597,56 kg H3PO4 = 6097,55 moli H3PO4 => V H3PO4 = 6097,55/2,4 = 2540,64 l H3PO4 = 2,54064 m cubi H3PO4

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Sudoku95
2
3 KOH + FeCl3 ---> Fe(OH)3 + 3 KCl
md=ms*c/100=200*1,635/100=3,27 g FeCl3
3*56 g KOH.........160,5 g FeCl3
x g KOH..............3,27 g FeCl3     x = 3,4228 g KOH = md KOH
cM=md KOH/masa molara KOH * volum => volumul = 3,4228/56*0,1=>V=0,61 litri
ms=densitatea * volumul = 0,61 * 1,05 * 1000 = 640,5 g KOH solutie


H2SO4 + Na2CO3 ---> Na2SO4 + H2O + CO2
md=ms*c/100=530*10/100=53 g Na2CO3
98 g H2SO4........106 g Na2CO3
x g H2SO4..........53 g Na2CO3      x = 49 g H2SO4
cM=m H2SO4/masa molara H2SO4 * volum =>volumul = 49/98*2=>volumul = 0,25 l
Alte întrebări interesante