1) Ce volum ocupa la 117 grade si 4 atm amestecul de azot si hidrogen necesar obtinerii a 68 Kg
? Ce volum ocupa
in aceleasi conditii?
2) Dintr-un tub de oxigen, cu volumul de 60
, avand presiunea de 5 atm la 20 grade, se consuma oxigen pentru sudura, pana cand presiunea scade la 2 atm. Sa se calculeze:
a) cantitatea de oxigen consumata la sudura;
b) cantitatea de acetilena (
) ce se arde in oxigen;
c) de cate ori va creste volumul oxigenului ramas daca ar fi adus in conditii normale
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
91
1) n =
= 4 kmoli 

conform ecuatiei => 2 kmoli
si 6 kmoli
=> 8 kmoli de gaze
pV = nRT => V =
pentru
: V = 
2) a)
= 12,5 moli 
= 5 moli 
12,5 - 5 = 7,5 moli
consumat => m = 7,5 · 32 = 240g 
b)
1 mol acetilena ............. 2,5 moli oxigen
x moli acetilena ............. 7,5 moli oxigen
x = 3 moli acetilena
c) 5 moli oxigen ramas => V (c.n.) = 5 · 22,4 = 112 L oxigen
y · 60 = 112 => y = 1,866 ori
conform ecuatiei => 2 kmoli
pV = nRT => V =
pentru
2) a)
12,5 - 5 = 7,5 moli
b)
1 mol acetilena ............. 2,5 moli oxigen
x moli acetilena ............. 7,5 moli oxigen
x = 3 moli acetilena
c) 5 moli oxigen ramas => V (c.n.) = 5 · 22,4 = 112 L oxigen
y · 60 = 112 => y = 1,866 ori
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă