1. Dacă 3,5 kg. de mere costă 14 lei, cât costă 8 kg. de mere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
3,5 kg......14 lei
8 kg.........x lei
x= (14•8)/3,5
x= 112/3,5
x= 32 de lei vor costa 8 kg de mere
8 kg.........x lei
x= (14•8)/3,5
x= 112/3,5
x= 32 de lei vor costa 8 kg de mere
Răspuns de
0
Răspuns
32 ;
Explicație pas cu pas:
regula de trei simpla
3,5 kg________14 lei
8 kg _________n lei ; n = 8x14/3,5 = 112/3,5 = 32 lei ;
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă