1.Într-un ghiveci de flori sunt 250 g de pământ. Știind că densitatea sa medie este2g/cm3, determină volumul pământului din ghiveci.
2.Un cub cu latura de 10cm și masa de 2Kg este atârnat de un resort cu constanta elastică de 1000N/kg.Știind că g=10N/Kg, aflați:
a)greutatea cubului
b)cu cât se alungește resortul
c)densitatea cubului.
Va rog e urgent!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Explicație:
1.
m=250g
ro=2g/cm³
V=?
ro=m/V
V=m/ro=250g/2g/cm³=125cm³
2.
l=10cm=0.1m
m=2kg
k=1000N/m
g=10N/kg
a)G=?
b)delta l=?
c)ro cub=?
a)G=m*g=2kg*10N/kg=20N
b)Frezistenta=k*delta l
delta l=Frezistenta/k
in cazul nostru Frezistenta=G
delta l=G/k=20N/1000N/kg=0.02m
c)ro=m/v=m/l³=2kg/(0.1)³m³=2000kg/m³
volumul=l*l*l=l³
foxianafire:
mulțumesc mult!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă