1 Lucian cumpara 6 caiete si 4 ascuțitori cu 28 de lei . Dacă o ascutitoare costă cat două caiete cat costa fiecare produs cumparat ??
2 Mama cumpara de la piata 5 kg de rosi si 8 kg de vinete cu 29 de lei .Dacă două kg de vinete costă cat 6 kg de rosii afla cat costa un kg de rosii si un kg de vinete ?? VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI ......... DAU COROANA !!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1) 6×4=24lei
28-24=4 lei costa un caiet
4×2=8lei costa o ascutitoate
28-24=4 lei costa un caiet
4×2=8lei costa o ascutitoate
AleDorca2007:
Da la 2 nu pot sa ma ajuți te rog frumos!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă