1) Mareste cu1237 diferenta numerelor5432 si1543.
2)Suma a trei numere este 9101 Sumaprimelor doua numere este 6322 iar suma ultimelordoua este6303 .Caresunt cele trei numere?
3)Se dau numerele a,b,c,stind ca suma lor este 7326 c.este3120 si ca b este cu 1735 mai mic decat c, sa se afle a.
4)LAa un depozit s-au adus3487 kg de faina si cu 1578 kg de malai mai putin . ce cantitate catitate de aliente s-a adus an total.
5)La suma numerelor 5354 si 2396 adauga diferenta nuerelor 4625 si 2789.
6)Cu cat este mai mica diferenta numerelor 5354 si 2876 decat suma lor?
7)cu cat este mai mare suma nuerelor 7315si 1866 decat diferenta lor ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
1) 5432-1543+1237=3889+1237=5126
2)a+b+c=9101
a+b=6322
b+c=6303
inlocuim pe (a+b) in prima ecuatie
6322+c=9101
c=9101-6322
c=2779
inlocuim pe b+c in prima ecuatie
a+6303=9101
a=9101-6303
a=2798
ca sa il aflam pe b il inlocuim pe a in a 2 ecuatie
b=6322-a
b=3524
3)a+b+c=7326
c=3120
b=c-1735
b=1385
a=7326-b-c
a=7326-1385-3120
a=2821
4) faina=3487 kg
malai=3487-1578=1909 kg
faina+malai=3487+1909=5396 kg
5) 5354+2396=7750
4625-2789=1836
7750+1836=9586
6) 5354-2876=2478
5354+2876=8230
8230-2478=5752 cu atat este mai mica
7) 7315+1866=9181
7315-1866=5449
9181-5449=3732
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă