1)Masa unui corp este 0,2 kg si V=220cm³,va pluti acest corp pe suprafata apei dar pe suprafata uleiului.
densitatea apa =1000kg/m³
densitatea ulei=800kg/m³.
ionutdiaconu371:
imi trebuie urgent
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Stii masa corpului si volumul lui si ii poti afla densitatea
ro=m/V
Daca ro este mai mic decat ro apa atunci pluteste pe apa.
Daca ro este mai mic decat ro ulei, atunci pluteste pe ulei.
Calculeaza. Ai grija sa transformi V in m cubi!
La multi ani si Succes!
ro=m/V
Daca ro este mai mic decat ro apa atunci pluteste pe apa.
Daca ro este mai mic decat ro ulei, atunci pluteste pe ulei.
Calculeaza. Ai grija sa transformi V in m cubi!
La multi ani si Succes!
Răspuns de
1
p=m/v=0,2/0,00022=909,(09)kg/m³
corpul pluteste pe apa si nu pluteste in ulei
corpul pluteste pe apa si nu pluteste in ulei
Alte întrebări interesante
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă