Chimie, întrebare adresată de chimieorganica, 10 ani în urmă

1) Metanolul este foarte inflamabil si arde ca o flacara albastra deschis.
a) scrie reactia de ardere a metanalului ;
b) calculeaza volumul de aer(20%o2) masurat la 1 atm si 27 grade C necesar arderii a 200 g de metanol de puritate 64 %. Impuritatile nu participa la procesul de ardere . 

2) Scrie ecuatia reactie chimice de obtinere a TNT de glicerna din glicerina .Calculeaza masa de amestec sulfonitric necesar nitrarii a 3 molinde glicerina, stiind ca aceasta contine 60% acid azotic . 

3) In urma analizei elementare a 0,9 g de substanta organica se obtin 672 ml CO2 si 1,8 g H2O .Stiind ca masa molara a compusului analizat este 32g/mol .
a) determina formula lui moleculara ;
b)scrie formula de structura a compusului determinat si denumeste-l ; 

Va rog tare mult sa ma ajutati cu rezolvari la cele trei probleme !! 
Multumesc de intelegere !! 

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de C10H15N
11
1) Presupun că ai vrut să scrii 'reacţia de ardere a METANOLULUI' :D

CH3-OH + 3/2 O2 -> CO2 + 2H2O

Aplicăm puritatea de 64% a metanolului: 

64/100*200 = 128 g = 128/32 moli = 4 moli metanol

1 mol metanol..(reactioneaza cu)...3/2 moli oxigen
4 moli metanol.....................x=3/2*4/1= 6 moli oxigen

27 grade C = 300 grade Kelvin (se adună 273 la gradele C)

pV=nRT <=> 1*V=6*0.082*300 => V = 147.6 L O2

100 L aer .......... 20 L oxigen
x................... 147.6 L oxigen
x= 147.6*100/20 = 738 L aer


2) Cred că ai făcut o confuzie când ai scris 'TNT de glicerină'... Trinitroglicerina este folosită la fabricarea dinamitei, care are proprietăţi asemănătoare TNT-ului, doar că acesta din urmă este format din trinitrotoluen, NU tot din trinitroglicerină...

CH2OH-CHOH-CH2OH + 3HNO3 -> CH2ONO2-CHONO2-CH2ONO2 + 3H2O

(am lăsat o poză mai jos cu reacţia scrisă într-o formă mai acceptabilă; btw, acidul sulfuric este un catalizator în reacţie, el doar absoarbe acea apă rezultată)


1 mol glicerina..........3 moli HNO3
3 moli glicerina.........x = 9 moli HNO3 = 9*63g = 567 grame HNO3


Calculăm masa amestecului sulfonitric, ştiind că HNO3 reprezintă 60% din aceasta:

100 grame amstec sulfonitric ........... 60 grame HNO3
x grame amestec ........................ 567
x=567*100/60 = 945 g amestec sulfonitric


3) Am mai întâlnit problema asta şi din câte am văzut, este greşită valoarea de 1,8 g H2O, iar corect este 1,08 grame H2O...De asemenea, masa substanţei este 0.96 (nu 0.9) xD

672 mL = 0.672 L = 0.672/22.4 moli = 0.03 moli CO2

un mol CO2 .................. 12 grame carbon
0.03 moli CO2 ............... x= 12*0.03 = 0.36 grame


1,08 g H2O = 1.08/18 moli = 0.06 moli H2O

1 mol H2O.................... 2 grame H
0.06 moli H2O................ x = 0.12 grame H

Dacă adunăm masele carbonului şi hidrogenului (0.36+0.12=0.48) observăm că nu obţinem masa substanţei, deci restul reprezintă oxigenul:

0.96 - 0.48 = 0.48 grame oxigen

Avem:

C: 0.36/12 = 0.03 moli
H: 0.12 moli 
O: 0.48/16 = 0.03 moli

Împărţim la cel mai mic număr:

C: 0.03/0.03 = 1
H: 0.12/0.03 = 4
O: 0.03/0.03 = 1

=> CH4O (formula brută)

Ştim că masa molară a compusului este de 32 g <=> x*32 = 32 => x=1. Deci compusul este metanolul.
Anexe:
Alte întrebări interesante