1. O alchină (A) are conţinutul procentual masic de hidrogen egal cu 7,69 %. Determinaţi alchina (A).
2. Determinaţi volumul de aer cu 20% O2 (măsurat în condiţii normale) necesar arderii a 1,12 m3 (c.n.) acetilenă.
3.O alchină necunoscută cu masa molară M=54 g/mol reacţionează cu Br2 în raport molar 1:2, cu formarea unui produs (A). DeterminaţI formula moleculară şi structurală ale alchinei ştiind că aceasta conţine numai atomi de carbon primari şi cuaternari.
Help!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1.
oricare alchina = CnH2n-2, M = 14n-2
=>
100% .................................... 7,69% H
14n-2 ................................... 2n-2
100(2n-2) = 7,69(14n-2)
26n - 26 = 14n - 2
=> n = 24/12 = 2 => C2H2
2.
1,12 m3 V m3
C2H2 + 5/2O2 --> 2CO2 + H2O
22,4 2,5x22,4
=> V = 1,12x2,5x22,4/22,4
= 2,8 m3 O2
100L aer ..................... 20 L O2
x L aer ....................... 2800 L O2
= 14000 L aer sau 14 m3 aer
3.
notam alchina CnH2n-2, M = 54 g/mol
din problema produsul (A) = un halogenoalcan
=> 14n-2 = 54 => n = 4 => alchina este C4H6
H3C-C≡C-CH3 => 2-butina
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Evaluare Națională: Lb. Română ,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă