1.Pentru 3 garoafe,3 lalele si 3 trandafiei se platesc 34,50 lei.Daca 2 garoafe impreuna cu 2 lalele costa 12 lei,atunci 1 trandafiri costa?
2.Un kg de banane costa de trei ori mai mult decat un kg de mere.Alina cumpara un kg de banane si 3 kg de mere.Daca un kg de banane costa 7,50 lei,atunci Alina plateste pentru cumparaturile facute?
VA ROG ESTE URGENT!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
3 g+3 l+3 t=34,50
3(g+l+t)=34,50
2(g+l)=12
g+l=12:2=6
3(6+ t)=34,50
6+ t=34,50:3
t=11,50-6=5,50 lei
3(g+l+t)=34,50
2(g+l)=12
g+l=12:2=6
3(6+ t)=34,50
6+ t=34,50:3
t=11,50-6=5,50 lei
mikelina:
1 kg banane=3•1 kg mere
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă