Matematică, întrebare adresată de helenyofficial, 9 ani în urmă

1.Pentru 7,5 kg de me43 sau plătit de 45 lei .
cati lei costă 11,25 kg de mere ?

2. media aritmetica a 3 numere este
7,14
Calculati suma celor 3 numere. ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iamale47
2

1. 7,5 kg............45 lei

11,25 kg............x lei

x=(11,2545)/7,5=(11,253)/0,5=22,53=67,5 lei

**simplific pe 45 si 7,5 prin 15

**simplific pe 0,5 si 11,25 prin 0,5

2. (a+b+c)/2=7,14

a+b+c=?

a+b+c=7,142

a+b+c=14,28


iamale47: scuze ca scrie legat la alea, dar nu stiu ce are de s-a facut asa :))
Alte întrebări interesante