1.Pentru 7,5 kg de me43 sau plătit de 45 lei .
cati lei costă 11,25 kg de mere ?
2. media aritmetica a 3 numere este
7,14
Calculati suma celor 3 numere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
1. 7,5 kg............45 lei
11,25 kg............x lei
x=(11,25•45)/7,5=(11,25•3)/0,5=22,5•3=67,5 lei
**simplific pe 45 si 7,5 prin 15
**simplific pe 0,5 si 11,25 prin 0,5
2. (a+b+c)/2=7,14
a+b+c=?
a+b+c=7,14•2
a+b+c=14,28
iamale47:
scuze ca scrie legat la alea, dar nu stiu ce are de s-a facut asa :))
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă