1 Priviți imaginea alăturată și alegeți răspunsul corect. Un litru de ulei costă:
a 6 lei;
b 8 lei;
c 9 lei;
d 18 lei.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
Răspuns:
c)9 lei
Explicație pas cu pas:
dacă 2 litri de ulei costă 18 lei,atunci vom împărți 18 lei la 2 litri 18:2 și vom afla cât costă 1 litru 18:2=9.Deci 1 litru de ulei costă 9 lei
musteatanikolina1:
scuze
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă