Matematică, întrebare adresată de alexandrasocosan86, 8 ani în urmă

1 Priviți imaginea alăturată și alegeți răspunsul corect. Un litru de ulei costă:
a 6 lei;
b 8 lei;
c 9 lei;
d 18 lei.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de musteatanikolina1
10

Răspuns:

c)9 lei

Explicație pas cu pas:

dacă 2 litri de ulei costă 18 lei,atunci vom împărți 18 lei la 2 litri 18:2 și vom afla cât costă 1 litru 18:2=9.Deci 1 litru de ulei costă 9 lei


musteatanikolina1: scuze
alexandrasocosan86: dar nu pot sati explic poza
alexandrasocosan86: adica e o sticla de ulei si scrie pe eticheta lui 2 litri si jos pe el scrie 18 lei
musteatanikolina1: uite că tiam scris
musteatanikolina1: raspunsul
alexandrasocosan86: ok
alexandrasocosan86: multumesc mult
musteatanikolina1: cu plăcere
izabelarostas41: msss
irinoiuclaudia: ms mult te apreciez
Alte întrebări interesante