1)Se trateaza 72g Mg cu o solutie de Acid sulfuric (h2s04), sa se determine cantitatea de hidrogen degajata.
2) Cati moli de H contin 6g de H?
Help, multumesc !Este urgent
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
1.
72g xg
Mg + H2SO4= MgSO4 + H2
24g 2g
x=72 . 2 : 24=6g hidrogen
n=6g : 2g/moli=3 moli H2
2.
6g hidrogen
moli H2
MH2=2.1=2------>2g/moli
n=m : M
n=6g : 2g/moli=3moli H2
leonardbladee:
Multumec frumos!
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă