1.Suma a 5 numere impare consecutive este 905. Care sunt aceste numere?
2. Suma a patru numere este 990. Sa se afle nmerele, stiind ca al doilea este dublul primului, al treilea este dublul celui de-al doilea, iar al patrulea este suma primelor doua.
3. In trei livezi bunicul are 890 de pomi. In prima livada are cat o treime din a doua, iar in a douua livada cat o doime din a treia livada. Cati pomi are buniocul in fiecare livada?
4. Micsorand cu 570 triplul unui numar natural obtinem un numar cu 260 mai mare decat dublul numarului initial. Care a fost acel numar?
5. Suma a trei numere este 900. daca din fiecare numar se scade acelasi numar se obtin respectiv numererele: 15, 132 si 345. Care sunt cele 3 numere?
Utilizator anonim:
:D
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
a |-----|
b |-----|-2-|
c |-----|-4-|
d |-----|-6-|
e |-----|-8-|
}905
REZOLVARE:
905-(2+4+6+8)=885 (valoarea a 5 parti egale)
885:5=177 (a)
177+2=179 (b)
177+4=181 (c)
177+6=183 (d)
177+8=185 (e)
Proba: 177+179+181+183+185=905
a |-----|
b |-----|-----|
c |-----|-----|-----|-----|
d |-----|-----|-----|
}990
REZOLVARE:
990:10=99 (a)
99*2=198 (b)
198*2=396 (c)
99+198=297 (d)
Proba: 99+198+396+297=990
Prima |-----|
A doua|-----|-----|-----|
A treia |-----|-----|-----|-----|-----|-----|
}890
REZOLVARE:
890:10= 89 pomi (in prima livada)
89*3=267 pomi (in livada a doua)
267*2= 534 pomi (in livada a treia)
Proba: 89+267+534=890
3x-570=2x+260
3x-2x=260+570
x=830
a |-----|-15-|
b |-----|-132-|
c |-----|-345-|
}900
REZOLVARE:
900-(15+132+345)=408 (valoarea a 3 parti egale)
408:3=136 (valoarea unei parti)
136+15=151 (a)
136+132=268 (b)
136+345=481 (c)
Proba: 151+268+481=900
Răspuns de
5
a /....../
b /......./ + 2
c /......./ + 2 / + 2
d /......./ + 2 / + 2 / + 2
e /......./ + 2 / + 2 / + 2 / + 2 suma lor este 905
cat reprezinta partile egale?
905 - 20 = 885
cat este o parte/
885 : 5 = 177
a = 177 , b = 179 . c = 181 , d = 183 . 185
2.a + b + c + d = 990
a /......./
b /......./......./
c /......./......./......./......../
d /......./......./......./
cat este o parte?
990 : 10 = 99
a = 99
b = 2 x 99 = 198
c = 4 x 99 = 396
d = 3 x 99 = 297
verificam
99 + 198 + 396 + 297 = 990
3.a + b + c = 890
a /......./
b /......./......./......./
c /....../......../......./......./......./......../
cat este o parte?
890 : 10 = 89
cati sunt in prima livada?
1 x 89 = 89
cati sunt in a doua livada?
89 x 3 = 267
cati sunt in a treia livada?
89 x 6 = 534
verificam
89 + 267 + 534 = 890
4.
3a - 570 = 2a + 260
3a -2a = 260 + 570
a = 830
5.
I + II + III =900
I /........./ +15
II /........./ +132
III /........./ +345
CAT REPREZINTA PARTILE EGALE?
900 - 15 - 132 - 345 = 408
cat este o parte?
408 : 3 = 136
cat este primul numar?
136 + 15 = 151
cat este al doilea numar?
136 + 132 = 268
cat este al treilea numar?
136 + 345 = 481
verificam
151 + 268 + 481 = 900
b /......./ + 2
c /......./ + 2 / + 2
d /......./ + 2 / + 2 / + 2
e /......./ + 2 / + 2 / + 2 / + 2 suma lor este 905
cat reprezinta partile egale?
905 - 20 = 885
cat este o parte/
885 : 5 = 177
a = 177 , b = 179 . c = 181 , d = 183 . 185
2.a + b + c + d = 990
a /......./
b /......./......./
c /......./......./......./......../
d /......./......./......./
cat este o parte?
990 : 10 = 99
a = 99
b = 2 x 99 = 198
c = 4 x 99 = 396
d = 3 x 99 = 297
verificam
99 + 198 + 396 + 297 = 990
3.a + b + c = 890
a /......./
b /......./......./......./
c /....../......../......./......./......./......../
cat este o parte?
890 : 10 = 89
cati sunt in prima livada?
1 x 89 = 89
cati sunt in a doua livada?
89 x 3 = 267
cati sunt in a treia livada?
89 x 6 = 534
verificam
89 + 267 + 534 = 890
4.
3a - 570 = 2a + 260
3a -2a = 260 + 570
a = 830
5.
I + II + III =900
I /........./ +15
II /........./ +132
III /........./ +345
CAT REPREZINTA PARTILE EGALE?
900 - 15 - 132 - 345 = 408
cat este o parte?
408 : 3 = 136
cat este primul numar?
136 + 15 = 151
cat este al doilea numar?
136 + 132 = 268
cat este al treilea numar?
136 + 345 = 481
verificam
151 + 268 + 481 = 900
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă