1)Suma a trei numere naturale consecutive pare este 3726 .care sunt numerele?
2)suma a trei numere naturale consecutive impare este 1509.care sunt numerele?
3)Vlad si Adrian au prins impreuna 135de pesti .cati pesti a prins fiecare,daca Adrian a prins cu 27 mai multi?
REPEDE LA TOATE PRIN METODA GRAFICA DAU COROANA
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
1)
I. I.....I
II. I.....I..+2..I
III. I.....I..+2..I..+2..I
cat ar suma numerelor daca acestea ar fi egale?
3726-(2+2+2)=3726-6=3720
cat este primul numar?
3723:3=1240
cat este al doilea numar?
1240+2=1242
cat este al treilea numar?
1242+2=1244
2)
I. I.....I
II. I.....I..+2..I
III. I.....I..+2..I..+2..I
cat ar suma numerelor daca acestea ar fi egale?
1509-(2+2+2)=1509-6=1503
cat este primul numar?
1503:3=501
cat este al doilea numar?
501+2=503
cat este al treilea numar?
503+2=505
3)
vlad I.....I
adrian I.....I..+27..I
cati pesti ar fi prins cei doi copii daca numarul lor ar fi egal?
135-27=108
cati pesti a prins vlad?
108:2=54 pesti
cati pesti a prins adrian?
27+54=81
I. I.....I
II. I.....I..+2..I
III. I.....I..+2..I..+2..I
cat ar suma numerelor daca acestea ar fi egale?
3726-(2+2+2)=3726-6=3720
cat este primul numar?
3723:3=1240
cat este al doilea numar?
1240+2=1242
cat este al treilea numar?
1242+2=1244
2)
I. I.....I
II. I.....I..+2..I
III. I.....I..+2..I..+2..I
cat ar suma numerelor daca acestea ar fi egale?
1509-(2+2+2)=1509-6=1503
cat este primul numar?
1503:3=501
cat este al doilea numar?
501+2=503
cat este al treilea numar?
503+2=505
3)
vlad I.....I
adrian I.....I..+27..I
cati pesti ar fi prins cei doi copii daca numarul lor ar fi egal?
135-27=108
cati pesti a prins vlad?
108:2=54 pesti
cati pesti a prins adrian?
27+54=81
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă