1. Un camion cu masa egală cu 2 tone se deplasează cu viteza de 36 km/h. Ce energie
cinetică are?
2. Masa unei săgeți este de 200g. Să se calculeze viteza săgeții atunci când energia cinetică
este de 40J.
3. Un alpinist care are, cu echipament cu tot, 100 kg, se odihnește în corzi, pe peretele
vertical al muntelui. În acel moment, energia potențială este de 8200kJ față de nivelul
mării. În ce masiv muntos se află alpinistul? (g= 10m/s 2 ).
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Vom lucra problemele folosind unitatile de masura convenite in S.I.(sistemul international). Asadar, masa va fi exprimata in kg, timpul in secunde, energiile in Jouli, viteza in m/s (metri pe secunda) etc.
1) m = 2t = 2×1000kg = 2000 kg
v = 36 km/h = 36 ×1000m/3600 s = 10 m/s
E cinetica = (m × v²)/2 = 2000 × 10²/2 = 1000 × 100 = 100'000 J
E cinetica = 100'000 J
2) m = 200 g = 200/1000 kg = 0,2 kg
E cinetica = 40 J
v = ?
E cinetica = m×v²/2 => v² = 2 × E cinetica / m = 2×40/0,2 = 80/1 * 10/2= 40*10 = 400
v² = 400 => v = √400 = 200 m/s
v = 200 m/s
3) m = 100 kg
E potentiala = 8200kJ = 8200 * 1000 J= 8'200'000 J
h = ?
E potentiala = m*g*h => h = E pot/m*g= 8'200'000/100*10= 8'200'000/1000
h = 8200 m
Sper ca te-am ajutat! O zi faina!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă