Matematică, întrebare adresată de roxanaserbu6, 9 ani în urmă

1) Un costum costa 540 de lei si valoarea stofei din care este confenctionat costumul reprezinta 60 la suta din valoarea costumului. Aflati celelalte cheltuieli pentru fabricarea costumului.
2) 6 kg mere costa 15 lei . Aflati cat costa 15 kg de mere ?Va rog , ajutati-ma !!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
0

1)

Total 540 lei

stofa = 60/100x540 = 324 lei

celelalte cheltuieli = 540-324 = 216 lei


2) 6 kg mere............................15 lei

15 kg mere.................................? lei

1 kg mere costă 15/g

15 kg costă 15x15/6 = 37,5 lei = 37 lei și 50 de bani


roxanaserbu6: 2) Explica de ce perechile de unghiuri CAM si CBN , respectiv BAD si CAD din figura 2 , nu sunt adiacente
3) Construieste unghiurile adiacente BAC si CAD daca :
a) Unghi BAC = 20 grade ; Unghi CAD = 35 grade
b)Unghi BAC =115 grade ; Unghi CAD = 57
4) Constuieste unghiurile adiacente complementare XOU si UOY stiind ca :
a) Unghi XOU = 50 grade
b) Unghi OUY =75 grade
roxanaserbu6: ajuta-ma te rog
Alte întrebări interesante