1) Un costum costa 540 de lei si valoarea stofei din care este confenctionat costumul reprezinta 60 la suta din valoarea costumului. Aflati celelalte cheltuieli pentru fabricarea costumului.
2) 6 kg mere costa 15 lei . Aflati cat costa 15 kg de mere ?Va rog , ajutati-ma !!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1)
Total 540 lei
stofa = 60/100x540 = 324 lei
celelalte cheltuieli = 540-324 = 216 lei
2) 6 kg mere............................15 lei
15 kg mere.................................? lei
1 kg mere costă 15/g
15 kg costă 15x15/6 = 37,5 lei = 37 lei și 50 de bani
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
3) Construieste unghiurile adiacente BAC si CAD daca :
a) Unghi BAC = 20 grade ; Unghi CAD = 35 grade
b)Unghi BAC =115 grade ; Unghi CAD = 57
4) Constuieste unghiurile adiacente complementare XOU si UOY stiind ca :
a) Unghi XOU = 50 grade
b) Unghi OUY =75 grade