Matematică, întrebare adresată de adelinaelenadulgheru, 8 ani în urmă

10 caiete costa cat 4 pixur .La o librarie s au vandut intr-o zi 30 de caiete si 16 pixuri ,incasanduse 140 lei . Cat costa un caiet si cat costa un pix ??


REPEDE DAU COROANA

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de pav38
2

Răspuns:

5 lei un pix

2 lei un caiet

Explicație pas cu pas:

Notam cu

c - pretul caietului

p - pretul pixului

10c = 4 p => c = 4p:10=> c = 2p:5\\\\30c +16p=140\\\\30(2p:5) +16p = 140\\\\60p + 80p = 700\\\\140p = 700\\\\p = 5  lei\\\\c = 2 * 5 : 5 => c = 2 lei

Răspuns de greta67
0
➪10 caiete => 4 pixuri

➪Transformam caietele in pixuri :

➪4•3=12

➪12+16=28

➪28+16=44

➪140 lei = 44 pixuri

➪1 pix = 140 lei : 44 = 35 lei

➪35•4= 140 (10 caiete)

➪1 caiet = 140:10 = 14 lei (un caiet)

➪Sᴘᴇʀ ᴄᴀ̆ ᴛᴇ-ᴀᴍ ᴀᴊᴜᴛᴀᴛ, sᴜᴄᴄᴇs シ
Alte întrebări interesante