10 caiete costa cat 4 pixur .La o librarie s au vandut intr-o zi 30 de caiete si 16 pixuri ,incasanduse 140 lei . Cat costa un caiet si cat costa un pix ??
REPEDE DAU COROANA
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
5 lei un pix
2 lei un caiet
Explicație pas cu pas:
Notam cu
c - pretul caietului
p - pretul pixului
Răspuns de
0
➪10 caiete => 4 pixuri
➪Transformam caietele in pixuri :
➪4•3=12
➪12+16=28
➪28+16=44
➪140 lei = 44 pixuri
➪1 pix = 140 lei : 44 = 35 lei
➪35•4= 140 (10 caiete)
➪1 caiet = 140:10 = 14 lei (un caiet)
➪Sᴘᴇʀ ᴄᴀ̆ ᴛᴇ-ᴀᴍ ᴀᴊᴜᴛᴀᴛ, sᴜᴄᴄᴇs シ
➪Transformam caietele in pixuri :
➪4•3=12
➪12+16=28
➪28+16=44
➪140 lei = 44 pixuri
➪1 pix = 140 lei : 44 = 35 lei
➪35•4= 140 (10 caiete)
➪1 caiet = 140:10 = 14 lei (un caiet)
➪Sᴘᴇʀ ᴄᴀ̆ ᴛᴇ-ᴀᴍ ᴀᴊᴜᴛᴀᴛ, sᴜᴄᴄᴇs シ
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă