12 kg de mere costă 48 de lei cât costă 7 kg de mere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
48 : 12 = 4 lei ( costă 1 kg mere )
4×7 = 28 lei ( 7 kg de mere )
sau :
12 kg mere ...... 48 lei
7 kg mere ....... x lei
__________________
x = 48:12×7=4×7=28 lei
crys157724:
cu mare drag!
Răspuns de
2
Explicație:
48:12=4
4•7=28
Sper că te-am ajutat:)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă