120 dm/min=? m/s pls dau coroana!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Un decimetru / minut este 0,001(6) metri pe secunda;
Deci o sa fie asa:
120×0,001(6)
Transformam in fractie ordinara si ne da asa:
12 /100× 15 / 90
deci, vine sa ne dea 1 / 50, acum ca sa aflam cat este cu virgula impartim pe 1 la
50 ;
1÷50=0,02;
Sper ca te-am ajutat !
monipop22:
multumesc foarte multt
Răspuns de
2
Răspuns: 0,2 m/s
Explicație: trebuie sa stii ca 1 minut = 60 secunde si ca
120 dm = 12 m [ 1 m = 10 dm, 1 dm = 1/10 m 120 dm = 120 /10 = 12 m ]
12 m / minut = 12 m / 60 s = 0,2 m/s
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă