122. O masă constantă de gaz având volumul inițial V, = 2 L a cărei
presiune scade cu 25% își măreşte temperatura cu 25%. Volumul final
este:
A. 2L
B. 2,5 L
C. 3L
D. 3,33 L
E. 4L
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
V1 = 3.33 L (varianta D)
Explicație:
Conform legii gazelor perfecte: p V / T = p1 V1 / T1
unde p1 = p - 25% p = p - p / 4 = 3 p /4,
T1 = T + 25% T = T + T / 4 = 5/4 T
Trebuie calculat volumul V1
p V / T = (3 p / 4) * V1 / (5 T / 4) = 3/5 p V1 / T
Deci volumul final V1 se calculeaza din:
V = 3/5 V1, V1 = 5/3 V.
Putem calcula direct in litri:
V1 = 5 / 3 * 2 = 10/3 = 3.33L
V1 = 3.33 L (varianta D)
biancadd99:
Multumesc mult!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă