Chimie, întrebare adresată de carlapotlog23, 8 ani în urmă

1286. Dacă 6 moli de acid dicarboxilic saturat care conține 71,11% oxigen, se dizolvă în 460 g de apă, se obține o soluție cu densitatea 1,2 g/mL. Procentualitatea şi molaritatea soluţiei sunt:
A. 54% şi 5M
B. 35% şi 7,2 M
C. 54% şi 7,2 M
D. 35% şi 5,4 M
E. 75% şi 2,5 M.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MariaE15
1

Răspuns:

Am gasit varianta de raspuns *C*, 54% și 7,2 M

Argument

Date cunoscute

- avem un acid dicarboxilic, saturat, cu formula generală:

HOOC-(CH₂)n -COOH ,

-numărul de moli de acid=n moli (sau niu)=6moli

-procentul de O din acid=71,11% O

-masa de apă, în care se dizolvă acidul dicarboxilic, pentru a forma o soluție=m apă = 460 g

-densitatea soluției de acid rezultate=р s = 1,2 g/mL

Se cer:

- valoarea numerică a lui n din formula chimică generală=?

-formula chimică și numele acidului=?

-masa de acid conținută de 6 moli= masa dizolvată=md=?

-masa soluției de acid=ms=?

-concentrația procentuală a soluției în acid=C% =?

-volumul soluției de acid =Vs (L) =?

-concentrația molară a soluției de acid=C M = ? (mol/L)

Calcule

  • calculăm valoarea lui n, din formula moleculară generală a acidului, cu regula de trei simplă, plecând de la compoziția procentuală a acidului în O:

M (CH₂)n (COOH)₂= n (AC+2AH)+2(A C + 2 A O+A H)

=n(12+2)+2(12+2.16+1)=14n+90

dacă în 100% acid.................sunt 71,11% O

atunci în 14n+90 (g/mol)......sunt 64 g/mol O

100 .64 = 71,11 (14n+90)

6400 = 995,54n + 6399,99

6400-6399,90 = 995,54n

n=0,1/995,54 = 0, 0001 =0

***Se poate verifica, %O din seria omoloaga de acizi dicarboxilici saturați:

la HOOC-COOH , % O= 4.AO g/mol.100%/ M acid=4.16.100%/90

la HOOC-(CH₂)-COOH ,%O=4.16.100%/ 90+14=61,53%

  • formula chimică și numele acidului, pentru n=0 este:

HOOC-(CH₂)n-COOH , n=0,....HOOC-COOH, acid oxalic, acid etandioic

  • calculăm masa (m) de H₂C₂O₄, care conține 6 moli și este masa dizolvată în soluție(md)

m H₂C₂O₄=n moli . M H₂C₂O₄ = 6 mol.90 g/mol=540 g

md = m = 540 g

  • calculăm masa soluției, ms :

ms=md+mapă = 540 g acid+460g apă=1000 g

  • calculăm concentrația procentuală a soluției in acid, C%:

C% soluție în acid=md acid.100/ms = 540 g.100%/1000g=54%

  • calculăm volumul soluției, Vs, cu densitatea și masa soluție cunoscute:

р s =ms/Vs

1,2 g/mL = 1000 g/ Vs

Vs = 1000/1,2 mL⁻¹ = 833,33(33) mL

Vs= 0,833 L

  • calculăm acum concentrația molară a soluției, C M s, cu definiția concentrației molare:

C Ms= n moli acid / Vs (L) = 6 moli /0,833=7,2 M

Sper, să vă ajute!

Explicație:


MariaE15: Va multumesc!
Alte întrebări interesante