13. La un depozit s-au adus în prima săptămână 8 saci cu câte 42 kg făină, în a doua săptămână 168 kg, iar în a treia săptămână cât în primele două săptămâni în total. Știind că s-a vândut întreaga cantitate şi că un kg de făină costă 3 lei, află câți lei s-au încasat.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Bună!
1 sac=42 kg
prima sapt-8 saci adică 42×8=336 kg
a doua sapt-168 kg
a treia sapt-336 kg+168 kg=504 kg
in total:336+168+504=1008 kg
1 kg=3 lei
1008×3=3024 lei
S-au încasat 3024 lei.
☆Sper că te-am ajutat☆
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă