13. Rotunjiți la a doua zecimală suma numerelor x şi y, dacă:
a)x= 10,76 +3,859 şi y = 0,56 +9,705 + 3,08;
b)x= 4,207 +6,95 +0,564 şi y = 38,9 + 5,068.
va rog frumos coroana este urgent
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
19
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a) x = 10,76 +3,859 = 14,619
10,760+
3,859
_____
14,619
y = 0,56 +9,705 + 3,08 = 3,640+9,705 = 13,345
3,640+
9,705
_____
13,345
x + y = 14,619 + 13,345 = 27,964
14,619+
13,345
______
27,964
x+y = 27,964 ; rotunjit la a doua zecimala = 27,96
b) x= 4,207 +6,95 +0,564 = 4,771 + 6,950 = 11,721
4,771+
6,950
_____
11,721
y = 38,9 + 5,068 = 43,968
38,900+
5,068
_____
43,968
x+y = 11,721+43,968 = 55,689
11,721+
43,968
_____
55,689
x+y = 55,689 => rotunjit la a doua zecimala = 55,69
#copaceibrainly
raluca700:
bună dimineața
Alte întrebări interesante
Informatică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă