Matematică, întrebare adresată de andriesalexandra485, 8 ani în urmă

16. Şapte kilograme de vişine costă 35 de lei. Cât costă 5 kilograme de vişine de aceeaşi calitate?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
5

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

7 kg.....................35 lei

1 kg......................35 lei : 7 = 5 lei

5 kg....................5 x 5 lei = 25 lei

Răspuns de purcarumirabela3
3

Răspuns:

25 lei costă 5 kg

Explicație pas cu pas:

7 kg vișine... 35 lei

5 kg vișine...? lei

35•5/7=175/7=25 lei

35:7=5 lei ( costă un kg)

Alte întrebări interesante