16. Şapte kilograme de vişine costă 35 de lei. Cât costă 5 kilograme de vişine de aceeaşi calitate?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
7 kg.....................35 lei
1 kg......................35 lei : 7 = 5 lei
5 kg....................5 x 5 lei = 25 lei
Răspuns de
3
Răspuns:
25 lei costă 5 kg
Explicație pas cu pas:
7 kg vișine... 35 lei
5 kg vișine...? lei
35•5/7=175/7=25 lei
35:7=5 lei ( costă un kg)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă