Chimie, întrebare adresată de anamariacamelia, 10 ani în urmă

17,92 ml amestec de propina si propena decoloreaza 12 ml solutie de Br2 0,1M in CCl4 Raportul molar dintre propena si propina este de?Raspuns:1:1 Am cotaf problema cu 16 puncte,ajutor va rog!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mirceavaman
35
Transformam volumul in moli, pentru simplitate la calcul:
n=V/Vm=17,92/22,4=0,8mmoli=0,0008moli
notam raportul molar x:y
1mol.....1mol
C3H6 + Br2 -> C3H6Br2
x............x
1mol.....2moli
C3H4 + 2Br2 -> C3H4Br4
y...........2y
Cm=n/Vs => n=0,1*0,012=0,0012moli
x+y=0,0008 => x=0,0008-y
x+2y=0,0012
=> y=0,0012-0,0008=0,0004
x=0,0008-0,0004=0,0004
x:y=0,0004:0,0004=1:1

anamariacamelia: Am vazut ca te pricepi si as mai avea o problema la care nu am stiut,mai ma poti ajuta? Nu o sa ti.o las in com pt ca asa nu o s mai primesti puncte daca imi raspunzi asa ca o s.o adresez ca intrebare normala
Alte întrebări interesante