Matematică, întrebare adresată de ocolisandavid, 8 ani în urmă

17 kg de zahar costă 119 lei. Aflati cat costa 3,2 kg de zahar
Va rog am nevoie de ajutor
DAU COROANA

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de farcasoctavian11
1

Răspuns:

Aflam cat costa un kg de zahar

1kg=119:17

1kg=7 lei

=>3,2 kg costa 3,2×7

Adică 22,4 lei


ocolisandavid: Mersi mult!!
Răspuns de EstellaIntelligent
0

Schema:

17 kg   ... 119 lei

3,2 kg ... ? lei

1 kg     ... ? lei

Rezolvarea:

1) 119:17=7(lei)-costă 1 kg de zahăr

2) 7*3,2=22,4(lei)-costă 3,2 kg de zahăr

Răspuns: 3,2 kg de zahăr costă 22 lei și 40 bani

Alte întrebări interesante