175 grame clorat de potasiu de puritate 70% se descompune termin , iar gazul rezultat reacţionează cu pilitură de fer.
Calculează masa de produs obţinută în final?
Cu explicaţie, vă rog.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Mase molare: pentru KClO3 este 1*39 + 1*35,5 + 3*16 = 122,5(g/mol); pentru Fe3O4 este 3*56 + 4*16 = 232(g/mol).
Calculam masa de KClO3 pur.
Daca in 100 g KClO3 impurificat se gasesc 70 g KClO3 pur
Atunci in 175 g KClO3 impurificat se vor gasi x g KClO3 pur
x = 175*70/100 = 122,5(g KClO3 pur).
Determinam cati moli de gaz se obtin din 122,5 g KClO3 pur.
Gazul in cauza este O2.
2KClO3 = 2KCl + 3O2
Daca din 2*122,5 g KClO3 pur rezulta 3*1 moli O2
Atunci in 122,5 g KClO3 pur vor rezulta y moli O2
y = 122,5*3/(2*122,5) = 1,5(moli O2).
Calculam acum ce masa de Fe3O4 rezulta din 1,5 moli O2.
Din cate stiam eu, ecuatia reactiei este:
6Fe + 4O2 = 2Fe3O4
Daca impartim cu 2 coeficientii, se obtine:
3Fe + 2O2 = Fe3O4
Eu voi folosi in calcul aceasta ecuatie egalata. Daca la scoala ati folosit alta forma a ecuatiei reractiei chimice, foloseste-o pe aceea.
Daca din 2*1 moli O2 rezulta 1*232 g Fe3O4
Atunci din 1,5 moli O2 vor rezulta z g Fe3O4
z = 1,5*232/2 = 174(g Fe3O4).
Mase molare: pentru KClO3 este 1*39 + 1*35,5 + 3*16 = 122,5(g/mol); pentru Fe3O4 este 3*56 + 4*16 = 232(g/mol).
Calculam masa de KClO3 pur.
Daca in 100 g KClO3 impurificat se gasesc 70 g KClO3 pur
Atunci in 175 g KClO3 impurificat se vor gasi x g KClO3 pur
x = 175*70/100 = 122,5(g KClO3 pur).
Determinam cati moli de gaz se obtin din 122,5 g KClO3 pur.
Gazul in cauza este O2.
2KClO3 = 2KCl + 3O2
Daca din 2*122,5 g KClO3 pur rezulta 3*1 moli O2
Atunci in 122,5 g KClO3 pur vor rezulta y moli O2
y = 122,5*3/(2*122,5) = 1,5(moli O2).
Calculam acum ce masa de Fe3O4 rezulta din 1,5 moli O2.
Din cate stiam eu, ecuatia reactiei este:
6Fe + 4O2 = 2Fe3O4
Daca impartim cu 2 coeficientii, se obtine:
3Fe + 2O2 = Fe3O4
Eu voi folosi in calcul aceasta ecuatie egalata. Daca la scoala ati folosit alta forma a ecuatiei reractiei chimice, foloseste-o pe aceea.
Daca din 2*1 moli O2 rezulta 1*232 g Fe3O4
Atunci din 1,5 moli O2 vor rezulta z g Fe3O4
z = 1,5*232/2 = 174(g Fe3O4).
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă