18. În ce cantitate de apă trebuie să se dizolve 39 grame zahăr pentru obținerea unei soluții de concentrație 13% ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
13% solutie inseamna ca la 100 grame de solutie avem 13 grame de zahar.
Aflam cata solutie obtinem cu 39g de zahar.
Folosim regula de 3 simpla.
Daca la 13 grame de zahar corespund 100g solutie
la 39 grame de zahar corespund x grame de solutie
Rezolvam:
13∙x=39∙100
x=3900/13=300g solutie
din cei 300g de solutie, 39g sunt zahar, deci apa este
300-39=261g
Spor
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă