1kg ceapa costa 20 lei.Cat costa 250 grame ceapa?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
5 lei
Explicație pas cu pas:
1kg = 1000 g
1000 g : 250 g = 4
⇔ 250 g = 1/4 kg
Deci
1kg .................. 20 lei
1/4 kg ............ 20:4 = 5 lei
R.: 250 g de ceapa costa 5 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă