Matematică, întrebare adresată de popescumarian1608, 8 ani în urmă

1kg ceapa costa 20 lei.Cat costa 250 grame ceapa?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de rodicajurescu
1

Răspuns:

5 lei

Explicație pas cu pas:

1kg =  1000 g

1000 g : 250 g = 4

⇔ 250 g = 1/4 kg

Deci

1kg ..................  20 lei

1/4 kg  ............  20:4 = 5 lei

R.: 250 g de ceapa costa 5 lei

Alte întrebări interesante