Matematică, întrebare adresată de curucicristina, 8 ani în urmă

1kg...?lei
2kg...6lei
5kg...?lei.va rog am nevoie de creare si rezolvare.cu plan.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de GAC
2

Explicație pas cu pas:

acesta ii raspunsu

nu am scrus ca nu am timt dar cred ca in poza se vede totul

Anexe:

curucicristina: mersi mult
Avocadosksks: Cu placere
GAC: nui pentru ce
Răspuns de Avocadosksks
2

Crearea:2 kg de ceapă costă 6 lei.Cât costă 1 kg de ceapă?Dar 5 kg de ceapă?

Rezolvarea cu plan:

1)Cât costa 1 kg de ceapă?

6lei:2kg=3 lei

2)Cât costă 5 kg de ceapă?

3 lei×5kg=15 lei

Răspuns:1kg costă 3lei,5kg costa 15 lei.

Sper ca te-am ajutat:))


curucicristina: mersi mult
Alte întrebări interesante