2.
460 g sodiu reacționează cu acidul sulfuric. Calculați masele produșilor de reacție.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
MNa=23g/mol
MNa2SO4 = 2x23+32+4×16=142g/mol
MH2=2×1=2g/mol
2x23g.......................142g...........2g
2Na + H2SO4 => Na2SO4 + H2
460g...........................xg...............yg
x=460×142/2×23=calculează
y=460×2/2×23=calculează
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă