2. Calculaţi masa (g) de amestec sulfonitric necesar nitrării a 9,2 g glicerină, ştiind că
acesta conţine în procente masice 60% acid azotic
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Mai intai scriem ecuatia reactiei chimice de nitrare a glicerinei(poliol cu denumirea IUPAC: 1,2,3-propantriol);
0,1 moli X
C3H8O3 + 3HNO3----->C3H5(ONO2)3 + 3H2O.
1 mol 3moli
Aceasta reactie decurge in prezenta de H2SO4( la t=10°C).
Cum m(C3H8O3)=9,2 g iar M(C3H8O3)=92 g/mol, atunci n(C3H8O3)=m(C3H8O3)/M(C3H8O3)=0,1 moli de C3H8O3.
X=n(HNO3)=0,3 moli. Cum M(HNO3)=63 g/mol, atunci n(HNO3)=m(HNO3)/M(HNO3)=> m(HNO3)=n(HNO3)*M(HNO3)= 18,9 g.
Cum amestecul sulfonitric contine in procente de masa 60%-HNO3 atunci;
(60%)*m(amestec)=6,3 g- deci m(amestec)=18,9/0,6=31,5 g amestec sulfonitric(HNO3+H2SO4).
0,1 moli X
C3H8O3 + 3HNO3----->C3H5(ONO2)3 + 3H2O.
1 mol 3moli
Aceasta reactie decurge in prezenta de H2SO4( la t=10°C).
Cum m(C3H8O3)=9,2 g iar M(C3H8O3)=92 g/mol, atunci n(C3H8O3)=m(C3H8O3)/M(C3H8O3)=0,1 moli de C3H8O3.
X=n(HNO3)=0,3 moli. Cum M(HNO3)=63 g/mol, atunci n(HNO3)=m(HNO3)/M(HNO3)=> m(HNO3)=n(HNO3)*M(HNO3)= 18,9 g.
Cum amestecul sulfonitric contine in procente de masa 60%-HNO3 atunci;
(60%)*m(amestec)=6,3 g- deci m(amestec)=18,9/0,6=31,5 g amestec sulfonitric(HNO3+H2SO4).
AlcanistPaladiustein:
Mulțumesc!!!
Alte întrebări interesante
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă