2) Cate grame de NaOH trebuie sa introduc in 0,6 l solutie de NaOH de c1=10% si р=1,115g/cm cub pentru a obtine o solutie de c2= 30%. va rog. e urgent.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa solutiei de NaOH 10% se determina din formula densitatii.
1 l = 1 dm cub = 1000 cm cubi.
Deci 0,6 l = 600 cm cubi.
ro = ms/1V, de unde ms1 = ro*V = 1,115*600 = 669(g solutie NaOH 10%).
Din formula concentratiei procentuale gasim masa dizolvata de NaOH din solutia de NaOH 10%.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 10*669/100 = 66,9(g NaOH).
Se adauga acum o masa de x grame NaOH.
Masa dizolvata e NaOH din solutia obtinuta este md2 = md1 + x = (66,9 + x) (g NaOH).
Masa acestei solutii obtinute este ms2 = ms1 + x = (669 + x)(g solutie NaOH 30%).
Concentratia procentuala a acestei solutii este c2% = 30%.
Determinam valoarea lui x.
c2 = 100*md2/ms2 = 100*(66,9 + x)/(669 + x).
30 = 100(66,9 + x)/(669 + x)
Facem produsul mezilor si al extremilor si impartim ambii membri cu 10.
30(669 + x) = 100(66,9 + x)
3(669 + x) = 10(66,9 + x)
2007 + 3x = 669 + 10x
7x = 1338, de unde x = aprox. 191,143.
Deci trebuie sa se adauge aprox.191,143 g NaOH.
Verifica si tu.
Masa solutiei de NaOH 10% se determina din formula densitatii.
1 l = 1 dm cub = 1000 cm cubi.
Deci 0,6 l = 600 cm cubi.
ro = ms/1V, de unde ms1 = ro*V = 1,115*600 = 669(g solutie NaOH 10%).
Din formula concentratiei procentuale gasim masa dizolvata de NaOH din solutia de NaOH 10%.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 10*669/100 = 66,9(g NaOH).
Se adauga acum o masa de x grame NaOH.
Masa dizolvata e NaOH din solutia obtinuta este md2 = md1 + x = (66,9 + x) (g NaOH).
Masa acestei solutii obtinute este ms2 = ms1 + x = (669 + x)(g solutie NaOH 30%).
Concentratia procentuala a acestei solutii este c2% = 30%.
Determinam valoarea lui x.
c2 = 100*md2/ms2 = 100*(66,9 + x)/(669 + x).
30 = 100(66,9 + x)/(669 + x)
Facem produsul mezilor si al extremilor si impartim ambii membri cu 10.
30(669 + x) = 100(66,9 + x)
3(669 + x) = 10(66,9 + x)
2007 + 3x = 669 + 10x
7x = 1338, de unde x = aprox. 191,143.
Deci trebuie sa se adauge aprox.191,143 g NaOH.
Verifica si tu.
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă