Chimie, întrebare adresată de Profademate2006, 9 ani în urmă

2. Determină numărul de moli de atomi din:
a) 6 g atomi de hidrogen;
b) 40 g atomi de calciu;
c) 60 kg atomi de oxigen.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
5

Răspuns:

Explicație:

a.

n= m : M       ;     n=nr.moli    ; m=masa subst.  ;  M= masa molara

n= 6g : 2g/moli=3 moli H2

b.

n=40g : 40g/moli=1mol Ca

c.

60kg=60000g

n=60000g : 32g/moli=1875 moli O2

Alte întrebări interesante