2.
Elena are 71 de lei, iar fratele ei 25 de
lei, Câti le trebuie să-i dea Elena, fratelui
său pentru a avea de două ori mai multe
bani decât el?
3. Dacă împărtim un numar la altul
obtinem câtul 6 si restul 3.
Care sunt numerele dacă suma lor este
710 2
Primul
4. Tuma a două numere este 640.
număr împărțit la al doilea dă câtul 1 st
restul 40,
Allati cele două numere.
5. Suma a trei numere naturale este 986
să se afte numerele ştünd că al doilea
este cu 2 mai mare decât primul si de
două ori mai mic decât al treilea:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
2.
Restul=100-25=75 lei
75 lei : 7=10 lei aprox.
Rezulta ca a primit 7 bancnote de 10 lei si o bancnota de 5 lei.
3.
a+b=640
a/b=1r40
a=b*1+40
b*1+40 +b=640
b+b=640-40
2b=600
b=600/2
b=300
a=640-300
a=340
5.
a+b+c=986
b=a+2
c=2b
c=2a+4
a+a+2+2a+4=986
4a=986-6
4a=980
a=980:4
a=245
b=245+2
b=247
c=247+247
c=494
Sper ca te-am ajutat
Coroana?
Restul=100-25=75 lei
75 lei : 7=10 lei aprox.
Rezulta ca a primit 7 bancnote de 10 lei si o bancnota de 5 lei.
3.
a+b=640
a/b=1r40
a=b*1+40
b*1+40 +b=640
b+b=640-40
2b=600
b=600/2
b=300
a=640-300
a=340
5.
a+b+c=986
b=a+2
c=2b
c=2a+4
a+a+2+2a+4=986
4a=986-6
4a=980
a=980:4
a=245
b=245+2
b=247
c=247+247
c=494
Sper ca te-am ajutat
Coroana?
Răspuns de
2
Răspuns:
2. Pentru ca Elena să aibă de doua ori mai multi bani decât fratele ei, ar trebui să-i dea 7 lei
71-7=64
25+7=32
32x2=64
5. Cele trei numere naturale sunt 245, 247 și 494.
DanutStefan2058:
pe celelalte întrebări nu le-am înțeles
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă