2. Estimează „cea mai mare concentrație de fulgere", măsurând-o în descărcări pe dam*2 pe an.
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
Răspuns:
0,025 descărcări pe dam² pe an
Explicație pas cu pas:
Într-un an, fiecare kilometru pătrat din lacul Maracaibo este lovit de 250 de descărcări electrice.
1 km² = 100 hm² = 10000 dam²
1 dam² este de 10000 de ori mai mic decât 1 km². Astfel 1 dam² va fi lovit de 250 : 10000 = 0,025 fulgere pe an.
-Mihai
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă