Limba română, întrebare adresată de patrisiapasaila, 8 ani în urmă

2 kg de mere si 5 kg de pere costa 19 lei 5 kg de mere si 10 kg de pere costa 40 lei cat costa un kg de mere si un kg de pere

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de theoslay
0

Explicație:

m= nr. de mere

p=nr. de pere

2m + 5p= 19 / • 5

5m + 10p= 40/• (-2)

10m +25p= 95

-10m -20p= -80

_____________(+)

/ 5p= 15

p= 3 .

2m + 5p=19

2m + 5•3=19

2m + 15=19

2m= 19-15=4

m=4:2

m=2 .

Raspuns final: 1kg mere= 2 lei

1kg pere= 3 lei

Alte întrebări interesante