2 kg mere şi 3 kg pere costă 19,60 lei, iar 6 kg mere costă cât 5 kg pere. Câți lei costă 1 kg pere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
4,2 lei
Explicație pas cu pas:
Notăm un kilogram de mere cu m și un kilogram de pere cu p.
Vom avea:
2m+3p=19,60
6m=5p
Înmulțim cu 3 afirmația 2m+3p=19,60
6m+9p=58,8
Înlocuim 6m cu 5p.
5p+9p=58,8
14p=58,8
p=4,2
Iar cum 6m=5×4,2 ⇒ 6m=21 ⇒ m=3,5
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă