2 moli de azot reacționează cu hidrogen pentru a forma amoniac.Calculați cantitatea de amoniac (g,moli) ce rezultă din reacție
RAPIDD V ROG
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație:
2moli N2
react. cu H2
g.moli NH3 =?
2moli xmoli
N2 + 3H2 = 2 NH3
1mol 2moli
x= 2 . 2 = 4moli NH3
m= n. M
MNH3= 14 + 3=17-----> 17g/moli
m= 4moli .17g/moli= 68 g NH3
luputimeeaart:
mulțumesc!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă